O listoch, o čudných knižkách a o učiteľovaní

Pozdravujeme vás pri našej tretej epizóde Knižkohrania! Baví nás to veru. Alžbeta prejavuje ďalšiu časť svojho technického nadania: v tejto časti sa počas rozhovoru s našou hosťkou Viki schováva v sude (aspoň tak to znie), a Alžbeta čaruje a čaruje, až kým z toho nie je aspoň ako-tak normálny zvuk.

Dnes spovedáme Evu Lavríkovú. Určite ste držali v ruke niečo čo preložila, či už to bol Prdiprášok Jo Nesba, Závejovo alebo niektorá z noviniek Knižnej dielne ako sú Vivaldi a Dvestošesťdesiatdeväť dní dažďa. Prekladá teda nórske knihy, učí zároveň na ZUŠ a popri tom sa presúva z Nórska do Bánoviec a znova späť. Aj titulná provokatívna foto je spoza polárneho kruhu.

Prechádzame si život malého prekladateľa, čudné knihy a zakotvíme pri tom ako sa pracuje s deckami na dramatickom krúžku, ako sa im spolu číta a ako spolu hovoria o naozaj FFFšetkom možnom. Popočúvajte si. Vy si pripravte horalky, Viki ide zatiaľ skočiť do suda.

Poznámky z rozhovoru:

Naďu a jej fenomenálny prehľad homoným pre deti (ako ste sa ich vždy chceli učiť) nájdete na Montessori Kids. Pre jej knižný výber zase kliknite tu. Sú tam knihy ako Leaf , česky Pady a prekrásna Kto rastie v parku.
Mirka a jej článok o histórii listov, písma a všeličom inom.
KidsWorld nájdete na Facebooku alebo na www.kidsworld.sk.
Goethe-institut pre nás vyberá detské knižné tipy v nemeckom jazyku.
Chooze shop naozaj odporúčame!, najmä na osobnú návštevu v ich sympatickom miniobchodíku v Bratislave. Nájdete tam množstvo vynikajúcich (nielen) detských kníh. Veď len pozrite ten spomínaný výber k téme o listoch.
Posielanie pohľadníc a listov je stále zábava. Mrknite na Postcrossing.
O fantastických knihách Lindbergh a Armstrong nájdete článok aj u Pampúcha. Vydavateľstvo Dynastie zase sídli tuto. Máme ich radi!

Našim hosťom bola Eva Lavríková, ktorá prekladá detské knihy zo severských jazykov a v poslednom období aj knihy z vydavateľstva Knižná dielňa.
Eva číta s deťmi napríklad Vojnu, ktorá zmenila Rondo, knihy od Zuzany Štelbaskej, Charlieho malé tajomstvá, prípadne Mŕtve dievča neklame. Momentálne pracuje na pokračovaní sére Doktora Proktora.

Prečítané leto tu! 
Tipy na knihy pre mini i väčšie deti ako aj hry s rodičmi zase tuto. Facebook Prečítaného leta fičí tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *