…macko z plyšu spie-eva vám! (sumár 8. týždňa o zvieratách)

Z nášho klimatického pásma hlásime pomaly sa končiace leto, a spolu s ním aj pomaly sa končiace Prečítané leto. Toto je sumár predposledného týždňa O zvieratách. V čase keď čítate tento článok beží už posledný týždeň Prečítaného leta, v ktorom bojujeme proti prázdninovým stratám. Tento týždeň nebol výnimkou – bol zbierkou kníh, zvierat, hier a neuveriteľne dobrých nápadov. Bez ohľadu na blížiace sa finále si vychnutajte čo všetko pripravili naši blogeri.

Čítalo sa všetko do Atlasov po Zvířata

Naše české dievčatá Eda s klokanmi a Zuzana z ich zázračného domčeka vždy znovu prekvapia výborným výberom detských kníh. Vedia vedľa seba skvele nakombinovať moderné svieže tituly (O slonovi, ktorý se bál výšek či Kočička z kávové peny), doplniť to retro titulom (hoci v reedícii, ako sú leporelá Rudofla Lukeša), a to všetko osviežiť nádhernou Daisy Mrázkovou. Ak ju doma nemáte, zapíšte si pod stromček. Šup šup.

Podobne čaruje aj kníhkupectvo Dlouhá punčocha. Vyberajú fantastické nové tituly v češtine či angličtine pre menšie aj väčšie deti. V tomto týždni ponúkli jednu z najlepších pop-up knižiek Animal Opposites, potom poetickú Jak zvířata spí, veľmi srandovnú anglickú I want my hat back od zázraku menom Jon Klassen (Caldecott Medal!), a nakoniec pre starších Prvorozený, o ktorej som osobne veľa počula, vydal ju Host a odporúča Punčocha, čiže to musí byť dobré.

Avšak týmto sa náklad svkelých kníh tohto týždňa nekončí. Je tu pochopiteľne Mimi knihomilka so Zdenkou. Je veľmi zaujímavé sledovať ako Mimi rastie a ako sa posúva smerom ku stále textovejším kníham. Vyrástla, dievčisko jedno. Mirkine dievčatá sú už veľké veľké, a tak čítajú veľké príbehové knihy. Zbojníci majú doma očividne tiež jednu riadnu džungľovitú zbierku. No a Inine dievčatá sa hrali s výbornou obkresľovaco-tvorivou knihou Na dvore.

Inine dievčatá

Zo všetkého čo sa v tomto týždni v Prečítanom lete objavilo bol pre mňa osobným víťazom lietajúci myšiak, ktorého mimo hlavného článku spomínala Zdenka. Nechajte sa pozvať, je to knižka, ktorá nepriamo hovorí o letcovi Charlesovi Lindbergovi

A pochopiteľne je tu ešte aj Barborin výber pre dospelákov, opäť skvelý ako každý týždeň. (Môj vlastný zoznam toho čo si prosím narástol vďaka nej asi o päťdesiat kusov. Ti ďakujem, Barbora!)

Učilo sa o zvieratách

Všetko to spustila Naďa a jej Montessori Kids svojimi dvomi článkami na tému zvieratiek. Ten prvý z nich je plný tipov na knihy. V tom druhom zase nájdete toľko nápadov na hry a hravé učenie sa o zvieratách, že už teraz viem, čo budete robiť počas chrípkových prázdnin. Naďa pre vás pripravila aj jeden celý veľký pdf súbor s hrami, ktoré si môžete stiahnuť a potom sa poriadne vyblázniť.

Stopy! Zvieracie stopy. Niet lepšej zimnej zábavky v snehu. Alebo teda v lete v detskej izbe. Prípadne v plastelíne či na tácke.

Mirkine dievčatá si skúšali dokreslovať prirodzené (denné a nočné) prostredie zvierat, a riadne skúmali zvierací atlas. Viete, platypus predsa len nežije v strednej Európe.

A samozrejme je tu ešte Katkina svorka, ktorá sa na to pozrela vedecky. A síce: prečo zvieratám v noci svietia oči? No preto. Vyskúšajte si to doma.

Šlo sa do ZOO a na olympiádu

Adamkovci šli do košickej ZOO. Je plochou najväčšia v strednej Európe, vedeli ste? Ale keď vám cez ohradu začnú preliezať minikozičky (ako sa povie dieťatko kozičky?), je vám úplne jedno, že šlapete už tri hodiny a ste stále v polovičke. Eda sa zase s deťmi boli v ZOO pozrieť hlavne lamy a smeli si vziať aj trochu srsti! Nina zašla v Prahe s deťmi do Motýlieho domu. A motýle? Tie sú vždy zážitok, a ak sú väčšie ako vaša dlaň, zážitok dvojnásobný.

Zbojníci mali olympiádu. Vyrobili si k nej medaile so zvieracími stopami, a potom súťažili o to, kto skôr doskáče ako bocian, doplazí sa ako had či vydrží dlhšie ako lastovička. Paráda!

Vyrábali sa zvieratá a tiež pre zvieratá

Deti chcú pod stromček vždy zvieratká, no nie vždy je to možné. Však? O tom by vám aj Ina povedala svoje: otestovali už aj slimáky. (My máme doma dve psiská, a aj tak si naše deti prosia zajačiky, slimáky, a najnovšie už aj modlivku. A to sme nedávno vypestovali fajnučké tučnučké larvy chrústov. Uch.)

Takže u Iny sa slimákovalo.

No a zvieratkovalo sa vlastne na všetkých stranách. Edine deti si z lamej srsti vyrobili svoje vlastné domáce …nuž, lamy. A Zuzanine deti zase napĺňali vlastný rybník – teda vlastne pripravovali hračky pre bračeka, ktorý má čoskoro doplniť rodinku. Mirkine dievčatá práve prechádzajú obdobím mačkovitých šeliem, a tak nastal čas zo starých šiať vyrobiť ich domácej mačkovitej šelme nejakú tú špecialitku.

A Adamko si dokonca vyrobil terárium.

Hralo sa, a hralo sa na gitare

Kids World po celé toto leto prináša neskutočne dobré tipy na spoločenské hry aj pre najmenšie deti. O Ludo Park ste mali možnosť aj súťažiť. Ale je to súprava naozaj tak vydarená, že ak ste aj neboli vyžrebovaní, oplatí sa ju domov zabezpečiť. Ide o štyri hry v jednej: pexeso, loto, húsky a magnetický lov rybičiek. A ešte čosi naviac. Navyše je krásne/srandovne ilustrovaná! Všetky detaily si obzrite v ich podrobnej a veľmi chutnej recenzii na Facebooku.

Samozrejme je tu Lego. Legorent pre tento týždeň pripravil celú sériu legozvieratiek. Videla som to na vlastné oči na košickej lego dielni o zvieratách.

Ina s dievčatami dostali v jedno popoludnie výborný nápad. Rady vraj používajú tuš a vodovky, pretože z toho poľahky vznikajú krásne farebné kombinácie. Celá táto ich aktivita spája zvieratkový a písmenkový týždeň, a výsledný produkt samotnej Iny uvidíme až v poslednom týždni. Ale pozrite aké dielo sa podarilo len tak z hry vytvoriť jej Minke. Plagát už vraj hrdo visí na dverách detskej.

Miriam z Osem rúk doma a Rasťo z Matiky za 3 minúty sú manželia, vedeli ste? Keď prichádzate k u nim na návštevu, už od tretieho poschodia počuť praskať elektrinu – to preto, pretože u nich sa to tvorivosťou len tak vlní. A tak si ich klan zhudobnil Erica Carleho. Majú doma veľa preveľa jeho kníh, no majú doma aj veľa preveľa hudobných nástrojov, a tiež teda tej tvorivosti. Hľa. (Poznámka: ten pánko s gitarou nie je Rasťo, je to Daniel Nagaj, kvantový fyzik, ktorý dokazuje ako veľmi kvantových fyzikov potrebujeme pre život a rodičovstvo.)

A to je všetko. Beží posledný týždeň Prečítaného leta, ten, ktorý sme nazvali O písmenkách. Prichádza škola alebo škôlka. Alebo aspoň september a jeseň. Tešíte sa?

Ideme do finále, priatelia!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *