Prázdninový útlm a prečo je to pliaga.

Učitelia so smiechom vravievajú, že v septembri sa im do škôl a škôlok vracajú prázdne hlávky. Je to tak. Avšak straty, ku ktorým počas leta dochádza sú veľmi veľké, a veru nie na zasmiatie. Na Slovensku sa o tomto veľa nehovorí, no vo svete je prázdninový útlm veľmi podrobne preskúmaný. A ako sa ukazuje, každé prespaté leto má dlhodobý vplyv na ďalšie vzdelávanie dieťaťa. Všetko sa začína už v období škôlky. 

Prázdninový útlm je veľká pliaga. Súvisí s tým, že cez leto deti stratia rytmus, ktorý školský rok má, a to bez ohľadu na to či sú v škole alebo v škôlke. Stratia zodpovednosti, nad ktorými bdiete aj vy. Je to tak aj preto, že rodičia – a mnohokrát ani učitelia – o ňom jednoducho nevedia. Alebo nad ním kývnu rukou, že to je vlastne samozrejmosť, veď deti si musia po školskom roku trochu oddýchnuť.

A deti teda oddychujú – ale pokiaľ nie sú v tábore alebo pokiaľ nemáte čas venovať sa im cez deň, nezvykne to končiť veľmi dobre. Zvykne to končiť pri priemerne sedemnástich hodinách telky za týždeň na rozdiel od šiestich hodín kníh za týždeň.

Ako proti nemu.

Áno, oddýchnuť si musíme všetci, o tom potom. Dôležité však je, že proti prázdninovému útlmu existuje veľmi jednoduchý – a stále oddychový – liek. Skutočne. Taký jednoduchý, až by sa vám možno nezdalo: presnejšie 4 až 6 prečítaných kníh za jedno leto.

Leto nie je iba útlm ale aj …nuž, zmätok. Ráno sa vám zdá, že máte pred sebou celý deň. A potom je odrazu večer, všetci sú spotení a unavení, a deň ste si ani nevšimli.

Presne preto sme pre vás pripravili jeden prázdninový balíček, ktorý vám pomôže prežiť ho zmysluplnejšie. A trochu vás – dúfame – odbremení. Nazvali sme ho príhodne Prečítané leto, aby sme vás dopredu vyzbrojili proti všetkým letným bacilom.

Čo sme si pre vás na leto pripravili?

Balíček obsahuje deväť letných tém na celé prázdniny: na každý týždeň jednu.

Na každý týždeň máme pre vás podľa novej letnej témy zopár tipov na čítanie. Ak sa k nám pridáte, môžete a nemusíte si vyberať z  našich tipov. Nakoniec, možno sa vám nepodarilo ich zohnať alebo možno nepatria k vašim obľúbeným. Máte voľnú ruku!

Na každý týždeň tiež pre vás máme zopár nápadov na hry alebo aktivity. Niektoré nezaberú žiaden čas, iné si viete vsunúť do dobrodružstiev, ktoré by ste aj tak s deckami podnikli. Pridajte sa alebo si vymyslite vlastné. Na niektoré budete potrebovať Lego, na iné štetce či lepidlo, no a na ďalšie zase múku, vajíčka a cukor. Vyberte si tie, ktoré vás budú doma práve baviť najviac. Dôležité je, aby ste si to s deckami užívali a pripomínali si ako sa máte radi.

A preto.

Nečakajte už na nič. My čakáme na vás. Toto leto bude prečítané leto.


Zdroje: