Pomôcky pre nerozčítané detváky

Určite ste si všimli pri listovaní našimi knižnými odporúčaniami, že v tomto roku vás upozorňujeme aj na audioverzie vybraných kníh. Dokonca v našom zozname nájdete upozornenia na tie knihy, ktoré sa dajú čítať aj v e-knižných verziách (teda tie, ktoré viete čítať na tablete, na elektronickej čítačke kníh alebo na mobile). A predstavte si, nájdete tam tituly aj pre osem-deväť ročné deti. Čože?, možno si vravíte. Ponúkať im tablety a mobily ešte aj cez leto?!, možno hromžíte.

Ale kým dohromžíte, toto: keď máte doma druháka či tretiaka (alebo spokojne aj piataka), ktorý zápasí s čítaním, e-kniha zázračne odstraňuje viaceré prekážky. Na rozdiel od knihy sú tablet či mobil tenučké, ľahké a dieťa si v nich vie nastaviť veľkosť písma aká mu vyhovuje (u mladučkých čitateľov velikánske písmená, teda málo slov na jednu obrazovku). Ukazuje sa, že deti vedia pomocou veľkých písmen čítať aj omoho náročnejšie texty než na aké by si za iných okolností trúfli. Je to tak jednoducho preto, že nemajú mentálny obraz veľkej hrubiznej knihy s malými písmenami a hustým textom. Dokážu sa tak omnoho lepšie sústrediť na text.

Pozývame vás pozrieť na to prečo sú e-knihy a audioknihy veľkou pomôckou a prečo ich v tomto roku skúšame posunúť do popredia. 

Prečo e-knihy

Keď sa dieťa učí čítať, jeho hlavička zo všetkého najviac najprv trénuje hľadanie rozdielov medzi jednotlivými písmenkami, aby z nich poskladalo správne slovo a potom aby viaceré slová poskladalo do viet. Práve preto v šlabikároch a čítankách nájdete velikánske a rozmerné písmená. Takisto v nich nájdete veľa miesta medzi riadkami, veľa bieleho miesta. Avšak čo vypadne na druháčika z Petronely Jabĺčkovej, o ktorej pani učiteľka vravela, že je pre druháčikov ako stvorená? Celá STENA textu! A aký je maličký! A je hrozne nahusto! A kniha má osem kíl!

Nuž, a tu objavujeme hneď prvý zázrak, ktorý ponúka e-kniha: dovolí vám text prevzdušniť, spomaliť. Aha.

Je tam odrazu viac miesta. Vďaka tomu sa hlavička na slová a písmená o dosť lepšie sústredí.

Hustotu písma si riadi váš dospievajúci čitateľ sám. (Toto umožňujú formáty e-pub alebo mobi.)

Môj syn s čítaním ozaj bojoval. Jednej z najvýznamnejších pomocí sa nám dostalo až od Malého Mikuláša v e-podobe, v ktorej si dieťa nastavilo text na takú veľkosť, že mal cez celú stranu iba štyri riadky. Naozaj, štyri riadky. Kniha ho ohromne bavila, veľa sa smial. Keď sme nakoniec stáli v kníhkupectve a držali v rukách papierového Mikuláša, takmer onemel. „Toto celé som prečítal ja?,“ povedal nakoniec.

V ten večer si začal zmenšovať písmo. Ešte stále je to celkom veľké, ale na tom nezáleží. Dôležitejšia je jeho sebadôvera ako čitateľa, a tá sa teda poriadne nafúkla. Toto je niečo, čo pomôže aj väčším deťom, u ktorých čítanie na mobile dostáva ešte aj nepopierateľný cool faktor.

Navyše, e-kniha vám nepovie koľko ešte. Takže dieťa jednoducho číta kapitolu za kapitolou, nevníma, že má ešte TOOOĽKO do konca. E-kniha nemá ani žiadnu váhu na rozdiel od, trebárs, papierového Harryho Pottera. (A to máme kamaráta, ktorý ako sedemročný prečítal celú prvú časť Harryho v aplikácii na telefóne. Nastavené to mal na sedem riadkov na jednej stránke, prosímpekne.)

Najdôležitejšia vec: až 65 percent detí, ktoré čítavajú e-knihy sa postupne presúvajú k tým papierovým. Vraj práve preto, lebo je to iný zážitok. A to je to, čo chceme!

Prečo audioknihy a rozprávky na počúvanie

Prečo audioknihy? Nuž, školáci nám dospievajú v dvoch rozličných vekoch: v čitateľskom veku a v intelektuálnom veku. Prváci a druháci úplne luxusne zvládnu počúvať Pipi alebo Štikúta, pretože intelektuálne už sú na tieto príbehy pripravení. Avšak ich čitateľský vek je ešte malý, a čítať to by pre nich bolo náročné (zvyčajne sa Štikút začína čítať samostatne až u štvrtákov či piatakov).

Audioknihy pomáhajú tam, kde to rodič nestíha a takisto pomáhajú pri poruchách učenia. Umožňujú zažiť knihu bez námahy. To je všetko, a je to veľmi jednoduché: neustále dieťaťu pripomínajú aké super knihy môžu byť, a že sa OZAJ OPLATÍ natrénovať čítanie.

Záver

Takže práve preto v tomto roku odporúčame veľa audiokníh a veľa e-kníh. Pomáhajú totiž deťom rozčítať sa – vidia to zahraničné prieskumy a vidíme to na našich vlastných deťoch, ktoré sa na rozdiel od nás narodili do sveta s telefónmi.

Na audioknihy môžete použiť viacero aplikácií (Martinus Audioknihy kde si viete kúpiť knižku normálne v e-shope a krátko potom sa vám zjaví v appke, takisto Audiolibrix či Audiotéka). Niektoré mamky občas odporúčajú archív Rádia Junior (veľmi odporúčame!) alebo YouTube, avšak ani jedno neviete použiť bez prístupu na internet, napríklad na diaľnici do Chorvátska.

Na e-knihy zase čítačky alebo aplikácie v mobiloch. Čo sa čítačiek týka, s Alžbetou máme skúsenosť jedine s Kindlom (a na ňom špeciálne nočné podsvietenie, ktoré zbožňujeme, pretože viete ležať vedľa detí a nerušiť ich svetlom displeja), ale ako druhá najšikovnejšia značka hneď po nich sa často spomína PocketBook. Aplikácie v mobiloch sú ale zdarma a slúžia podobne dobre, takže je to na vás. Tuto je to všetko celkom dobre spísané.

Všetky naše odporúčané knižné tipy na leto, ktoré sú aktuálne na trhu dostupné ako audio alebo e-knihy nájdete v Martinus kolekcii Prečítaného leta, ktorú sme pripravili my.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *