Kto všetko je Prečítané leto

Čo je to Prázdninový útlm a prečo je to pliaga už viete (a ak nie, tak šup na tento link). Ale čo sa s ním dá robiť? Ako prežiť leto v pohode, no pritom bez hrdzavenia hlavičiek? My vieme. Čítajte ďalej.

Takže čo sa s tým dá robiť? (A kto nám pomôže?)

 1. Čítajte si spolu.
 2. Pečte, varte a zavárajte.
 3. Hrajte sa.
 4. Choďte von.
 5. Čítajte si sami.

1. Čítajte si spolu.

knižkách nie sú len slová; sú tam miesta, ktoré navštívite a ľudia, ktorých stretnete. Čítajte si na kupku knižku, v aute audioknihu. V reštaurácii menu a na ulici názvy obchodov. 20 minút čítania vybavte ešte ráno, kedy je dieťa zvyknuté na režim škôlky a kým vás neunaví teplo. Aby hlávky nehrdzaveli, stačí prečítať 4 až 6 kníh prečítaných počas leta.

Naše tipy na knihy nájdete v sekcii Na stiahnutie. Ďalšie tipy nájdete v našich spriatelených knižniciach a kníhkupectvách, ktoré idú letom s nami. Nájdete v nich vyhradené police či stoly s ich výberom na daný týždeň – a ak taký stôl niekde nájdete, rýchlo s ním na Facebook/Instagram s hashtagom #precitaneleto.

 • Mimi malá knihomilka bude veľa písať o knihách. Knihy uvidíte vlastne na pozadí takmer všetkých aktivít, ktoré sa tu budú diať, no Mimi sa zameria hlavne na ne.
 • No a keďže mnohí z vás žijú v Čechách, tipy na detské knihy bude každý týždeň pridávať aj novučičké kníhkupectvo Dlouhá punčocha.

2. Pečte, varte a zavárajte.

Kuchyňa precvičuje schopnosti základnej matematiky, rozvíja jazyk a jemnú motoriku: čítanie, váženie surovín, prepočítavanie, nakladanie, miešanie. 

 • Do poslednej omrvinky je blog, ktorý v tomto roku pôjde s nami cez kuchyňu. Máte sa na čo tešiť!

3. Hrajte sa.

Hrajte Lego, Scrabble, Kris Kros pre deti, Aktivity junior, Dobble, Hádaj kto. Rozvíjajú pamäť, sústredenie, priestorové vnímanie a mnoho iných.

 • Kids World vám bude ponúkať každý týždeň jednu recenziu detskej spoločenskej hry od firmy Djeco. 
 • Legorent k tomu pridá jeden parádny Lego nápad.
 • Na Adamkovom ihrisku budete nachádzať hry a aktivity od výmyslu sveta pre všetky dvoj- a viacmamy. Tak isto aj u Lenkiných dvoch zbojníkov na Haravare
 • Dva fantastické české blogy Klokaní guláš a Vrzuza vás budú sprevádzať materstvom v tých prvých rokoch dieťaťa. Tieto mamky budú čarovať s najobyčajnejšími drobnosťami okolo každej mamy. Budú vás opakovane presviedčať, že naše deti nepotrebujú superhračky a drahú výbavu. Stačíme im my.  

Tiež kreslite, maľujte, tvorte, rozhýbte pršteky. Neriaďte sa výsledkom, učte svoje deti (a aj seba) užívať si cestu. Miešanie farieb, lepenie, strihanie, pôžitok z tvorby.

 • Farebné prsty vás budú týmto prevádzať mimoriadne dobre, veď uvidíte. Ha, uvidíte!
 • Ina a jej dve dievčatá si zase počas leta budú postupne vyrábať leporelo: jeden dielik na každý týždeň leta. Ak sa k nim pridáte, na konci leta budete mať jednu skvelú spomienkovú knihu.
 • Montessori Kids pre vás zase na každý týždeň pripravuje veľmi atraktívne materiály na stiahnutie, s ktorým sa doma môžete do sýtosti vyhrať.
 • Osem rúk doma bude úplne osobitnou kategóriou: Miriam bude so svojimi tromi minideťmi vyrábať hudobné nástroje, skladať piesne, a celé to bude veľmi veľmi muzikálne.

A takisto sa hrajte s číslami. Psst – nudná matika to je až keď sa bez pohnutia sedí v lavici. Dovtedy je to dobrodružstvo!

 • Veda pre rodiny má pre vašich predškolákov/prváčikov ňuňu vedecké pozorovacie pokusy na každý týždeň.
 • Spolu poza školu bude tie vedecké pokusy skúšať u nich doma. A bude to sranda nevýslovná – majú totiž štyri deti!
 • Od tety Veroniky, metodičky matematiky, budeme mať na blogu každý týždeň aj hravú matematiku pre vašich predškolákov a prvákov.
 • No a matika za 3 minúty bude zasa omračovať vaše staršie deti (a pravdepodobne aj vás).

4. Choďte von.

Knižnice, koncerty, hrady, múzeá a divadlá. Skúmanie máp a atlasov je bonus. Všetky nesmierne rozvíjajú základné znalosti našich detí. Rozvíjajú jeho poznanie o svete. Čím viac sa toho učí cez zážitky a s vami, tým lepšie si to bude pamätať, a tým ľahšie to pôjde v škole. Navyše svet vonku je je samé prekvapenie. 

 • Deti na palube budú takto cestovať počas celého leta kade-tade po svete a ukážu vám, že knihy naozaj nepatria iba do postele tesne pred spaním.
 • Ninnulina sa bude so svojimi dvomi naozaj veľmi malými deťmi tiež sťahovať hore-dole, a bude o tom hlavne robiť fotoreporty. Oba tieto blogy vám cestovanie s deťmi vykreslia v úplne iných farbách než ako sa to zvyčajne predstavuje.

5. Čítajte si sami.

Deti čítajú podstate viac keď vidia čítať dospelých. Nech vás preto vidia s knihou v ruke. Ste ich vzorom!

 • Orvokki’s Blog sa rozhodol ísť do leta s nami. Po mnohých minuloročných požiadavkách na rodičovské tipy bude radiť čítačky mamám a ocom. Veľmi sa na ňu tešíme!

Ak ste dočítali až sem, možno ste sa aj trochu vyľakali. Toľko rozličných možností ako prežiť leto? Veď vám nezostane čas na leto!

Nemajte obavy. Z celého balíčka si vyberajte to, čo sa hodí vašej rodinke najviac, čo vás teší a zbližuje. Nebudeme vás sledovať, kontrolovať a ani vyhodnocovať. Leto je vo vašich rukách. Stačí keď v ňom budete rásť svojim vlastným tempom.

Takže počas tohto leta nenechajte hlavičky a knihy spať. Zoberte ich so sebou na cesty. Toto leto nech je Prečítané leto.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *