Rozvíjej se, poupátko (sumár 2. týždňa o rastlinách)

Rastlinkový týždeň Prečítaného leta, pánabeka. Znovu vás zdraví Viki, ktorá pre vás pripravuje tieto sumáre. V minulom roku patril rastlinkový týždeň k najobľúbenejším. Nakoniec, deti zbožňujú babrať sa v hline. Ale tento rok? Uff! Všetky naše očakávania sme vzdali na tretí deň po tom, čo naši blogeri stihli maľovať kladivom, potápať melóny a hľadať v kuchyni fotosyntézu. A to bola iba streda! Do nedele ešte ďalšie štyri dni a ďalších desať blogerov! Veď pozerajte sami. 

Len aby sa nezabudlo: Prečítané leto je tu na to, aby sme dali našim deťom dobré, podnetné leto (pretože je tu pliaga menom Prázdninový útlm). Práve preto každý týždeň čítame a hráme sa trochu inak, a práve preto s nami ide celá skupina blogerov, každý z nich na tom svojom obľúbenom piesočku.

1. Čítalo sa

V tomto týždni sa čítalo ukrutne veľa, a nesmierne dobré veci. Naše české dievčatá Eda (Klokaní guláš) a Zuza (Vrzuza) už tradične privolávali na svet českú literárnu klasiku zmixovanú s tým najlepším súčasným. Pozrite na to, Hravouka hneď vedľa Zuzy v zahradáchJůlinky a Rostlinopisu. A k tomu Hlasy v trávě a prekvapenie týždňa, Až půjdeš horou. Máte ešte svoju doma v slovenčine?

Dlouhá punčocha k tomu pribalila svoj česko-anglický výber pre tento rastlinkový týždeň, a aj oni siahali po ťažkom kalibri. Za všetko spomeniem iba Du Iz Tak? ilustrátorky Carson Ellis (autorka Home), neskutočnú detsko-dospelácku knihu z komunity chrobákov, písanú vo vymyslenom jazyku. Vo vymyslenom! Schválne, skúste. Táto kniha inak nedávno dostala jednu z dvoch najprestížnejších cien aké americká kniha pre deti môže dostať, Caldecott Medal. Kúpite si ju v Punčoche.

Mimi a Zdenka sa vo svojej knižnici zamerali na tri neuveriteľné poklady. Ten článok vymenúva tak dobré knihy, že si ho potrebujete prečítať celý. Ja vás teraz len navnadím tromi fotografiami. Spokojne odpadávajte, In the forest berie dych. Žiadna hanba.

Knihy v tomto týždni aj cestovali, veď hlavne o tom je Prečítané leto. Ninnulina tak vzala deťom do Botanickej záhrady Rok v zahradě, aktuálnu prekrásnu novinku z Albatrosu. Adamkovci sa zase na výlet na lúku predpripravili čítaním z Bračekov mravčekov – tí sú veru sú na rastlinkovanie ako vyšití. Naďa si vzala na pomoc celý košík knižočiek. No a Lenka spustila závistlivé/dobroprajné reakcie, keď zobrala so zbojníkmi do parku vyvenčiť ich čerstvý prírastok od Emily Hughes, In the garden.

Ale kamoši, vy ste sa teda vôbec nedali zahanbiť! Na Instagrame ste pridávali vaše fantastické knižné tipy. Hrubínov Špalíček? Ipsík? Botanicum??? Ďakujeme ďakujeme, že hráte s nami.

2. Experimentovalo sa

Všetko to spustila Naďa, ktorá si pre svoje decká (a tiež pre vás, stiahnete to u nej na blogu) pripravila pozorovaciu knižku. Do parku sa všetci vybrali s lupou a centimetrom, pretože čo iné by ste chceli do parku brať? Uch, keď raz začnete deťom dávať podnety, všetko sa začne meniť. Aha.

Následne sa k rastlinám vedecky postavila Lusinda. V kuchyni.

Predstavte si, že rastlinky majú vo svojej kuchynke hrniec, do ktorého dajú vodu, oxid uhličitý a slnečné žiarenie. V hrnci z nich vznikne glukóza, čiže jedlo, ktoré rastlinka spapá a ktoré jej pomôže rásť. A kyslík, to je tá para, ktorá ide z hrnca von keď sa varí. Presne tak, ako keď vám ja varím polievočku. Rozumiete?“

Mami, Lukáško si vyzul ponožku!

S deťmi skúšali v kuchyni nájsť všetko za čo vďačia rastlinkám, a zistili, že je toho neúrekom!

Ten článok je fantastický, a určite ho nepreskočte. Záverečná nátierka zo zvyškov tvarohu, v ktorej si decká precvičia zlomky a ktorú zvládnu aj samé je už len bonus – čosi ako občerstvovačka na ultramaratóne na doplnenie síl.

A sily veru budete potrebovať, pretože vzápatí nastúpi domškolácka mama Katka s jej štyrmi deťmi a neskutočným utopeným ovocím. Prečo čučoriedka klesne ku dnu a melón zostane na hladine? Či sa už na tomto svete nedá na nič spoľahnúť? Na záverečnej foto, keď sa melón vylúpne späť na povrch priam až počujete to zhíknutie.

Hľadali sa všetky farby

Títo naši blogeri dávali jeden za druhým. Lenkini zbojníci si vytvorili vzorkovník farieb z obalu na vajíčka (a to ani nevravíme, že maľovali kladivami, na to sa ale musíte pozrieť), Adamkovci zase vyrobili špeciálny zošit na potulky – oba nápady jednoduché a pritom veľmi efektné!

Kids World prišli s recenziou perfektných zamatových kartičiek na kreslenie fixkami.

No a potom je tu ešte samozrejme náš hlavný tohtotýždňový pokus, v ktorom ste mali kvetiny nakŕmiť vodou zafarbenou potravinárskou farbou. A diali sa veci! – ale na to sa musíte pozrieť na našu FB stránku.

Sadilo sa

No dobre, ale diali sa aj také ….normálne veci. Ako je sadenie rastlín, viete. Nakoniec, toto bolo naše druhé vedecké zadanie tohto týždňa pre vašich drobcov: sadiť a pozorovať. Ale prečo na to nepoužiť Lego kvetináč?

A prečo sa na to nepozrieť cez matematiku, ako to urobil Rasťo, čím efektívne ukončil naše pokojné rodinné obedy? Od zhliadnutia jeho videa sa u nás doma namiesto jedenia prekladajú štyri slamky hore-dole, strácajú sa štyri guličky, nedá s tým junior pokoj a nedá. Klasická nudná matematika, s ktorou nechcete mať nikdy nič spoločne. Chápete.

No a nakoniec, prečo nezasadiť rastliny do úplne iného tvaru? V tomto týždni sme skúsili kokedamu, a vznikali z toho prekrásne kúsky. U Zuzany sa napríklad zjavila  planéta inšpirovaná Malým princom.

Kokedama vznikla aj u Klokanov, vyčarovala si ju Alžbeta, a pridala sa k nám aj ďalšia supermamka Romana na Instagrame. Parádne veci!

Viete čo? Stále nie je koniec!

Miriam pripravila rastlinkový hudobný nástroj, Dagmar s deťmi varila z vody (fakt!), Ina postúpila s deťmi na stranu číslo 2 ich letného leporela. A Barbora samozrejme pripravila to najlepšie rastlinné pre vás, pre rodičov.

A potom sa už len behalo sa po botanických záhradách, parkoch, políčkach a zahrádkách. Tie sú lepšie než všetky indoorové parky sveta.

A teraz už hádam dosť. Uff, veď je to na mesiac práce pre celú rodinu.

Ale netrápte sa: celé Prečítané leto je tu pre vás, no vy si v ňom nájdite ten váš jedinečný kútik. To úplne stačí. A potom už len večerať nanuky a veľmi pomaly sa prejsť po lúke.

Dovidenia v týždni O starých rodičoch!


___

Titulná foto: SupportPDX Flickr via Compfight cc

2 Replies to “Rozvíjej se, poupátko (sumár 2. týždňa o rastlinách)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *