Čo čítať a skúmať v týždni O tme (a súťaž)

Sme v polovici! Povedzte, koľkokrát počas tohto leta ste si spálili chrbát? Koľkokrát ste zmokli? A koľkokrát ste sa v noci sťahovali k deťom do postele? Začíname piaty týždeň Prečítaného leta, a bude O tme.

Poďte si čítať

V tomto týždni vám pre chrobáčikov odporúčame marcovú novinku vydavateľstva Albatros Veľká kniha tmy, a fenomenálnu novinku od Slovartu, Môj bláznivý obrázkový svet (časť Nočné mesto). Starším deťom sme zase vybrali staršiu, no skvelú Čarodejnú metlu (možno máte doma ešte tú svoju) a Záhadu múmie zo výbornej detskej detektívnej série Detektívna kancelária Lassemaja (vydavateľstvo Verbarium).

Ale ako vždy, finálový knižný výber je vo vašich rukách. Menším môžete ponúknuť Potulky nocou či Tulletovu The Game of Shadows. Gabriela Dittelová napísala zbierku nežných uspávacích básničiek Knižka pod vankúš. Moje deti už vytiahli ich veľmi obľúbeného českého Vlka a tmu. No a pre najmenších čoskoro vyjde ďalší dielik Minipédií: Noc

Staršie decká zase môže pobaviť piate číslo časopisu Raketa, ktoré je o vesmíre. Kde už je väčšia tma než tam? No dobre, v Mariánskej priekope – časopis Raketa, číslo 3. Okrem toho je tu ale ešte aj úžasný Tappi, ktorého by vaše deti mali poznať bez ohľadu na to, že je v češtine, Klára a mátohy o dievčatku, ktoré sa pomalinky pripravuje na nového súrodenca a zároveň učí v noci nebáť, no a tiež nie úplne letná, no naozaj naozaj temná Vojna, ktorá zmenila Rondo.

Najstarším deťom/rodičom zase odporúčame Warrena Trinásteho, jednu z vizuálne najzaujímavejších kníh roka, potom bezpochyby Noční hlídku z fantasty série Zeměplochy Terryho Pratcheta, alebo zimomrivo-krásnu Knihu o cintoríne Neila Gaimana.

…a súťaž

Pre tento týždeň máme pre vás znovu krásnu cenu. Venuje ju bratislavský obchodík Chooze Shop, ktorý má na knihy taký dobrý nos, že sme sa tam naposledy s Alžbetou stratili. Do súťaže nám venovali Midnight Creatures, veľmi neobyčajnú pop-up výrezovú knihu. Hľa, tuto:

Čo od vás chceme: chceme od vás fotku toho, ako v noci spia vaše deti. Dolu hlavou, mimo postele, v objatí so súrodencom, s knihou pod hlavou, a podobne. Ak nechcete, aby sa na internety dostávali fotky detí, pokojne foťte z takého uhla, aby im tváričku nebolo vidieť.

Fotku dajte do našej rodičovskej skupiny Prečítaného leta. Môžete ju tiež zverejniť na svojom FB či na Instagrame, no v tom prípade prilože tag #precitaneletosutaz.

Ako sa hrať

V tomto týždni máte tie dve úlohy:

꠸ Zahrajte si tieňové divadielko. Vystrihnite
papierové siluety, posvieťte si telefónom.
꠸ Pozorovanie hviezd. Zoberte spacák, baterky, hviezdnu mapu (poznáte Google Sky Map?). Zájdite kúsok za mesto, ľahnite si do trávy a žasnite.

Takže čo vás čaká v tomto týždni? Na čo sa tešíte? Čo to bude?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *