Ja som dedo Jozef, dedo Jozef som! (sumár 3. týždňa o starých rodičoch)

Spoznali ste odkiaľ pochádza názov sumáru pre tento týždeň? Z Bambuľky. Hneď v prvej časti (o predstavovaní sa) jej dedo Jozef zaspieva srandovný song spod klobúka a s bosými nohami. Bambuľka, možno si poviete, to bolo ohromne dávno. No a presne takýto bol celý týždeň s témou o starých rodičoch: nostalgický, spomínací. 

Kde bolo, tam bolo

Hlavným motívom väčšiny aktivít tohto týždňa boli spomínačky. Od Iriny ste dostali za úlohu spraviť si doma telefón na šnúrke, a pozorovať ako sa hýbe zvuk. Takto sa to celé začalo. Bolo teda len prirodzené, že sa vynárali ďalšie a ďalšie prvky toho ako sme vyrastali. Klokani skúšali skákať číselného panáka, chalani zbojníci začali skákať gumu, a vyskúšali ju aj Mirkine dievčatá.  Nuž, Adamko si so starým otcom užil nefalšovaný old-school tenis s penovou loptičkou a tými červenými umelohmotnými raketami, ktoré sa v rukách nedržali veľmi dobre. Spomínate?

Pochopiteľne sa v tomto týždni všetko obracalo k fotoalbumom a rodokmeňom. Bolo úžasné vás v rodičovskej skupine sledovať ako s deťmi prechádzate starými fotografiami. Ninnulina pri tejto príležitosti deťom dopriala okrem klasickej knihy ešte jednu, neklasickú. U Adamkov  vznikla jednoduchá fotonástenka, ktorú si Adamko vyrobil prakticky sám, a Mirka zase s dievčatami vyrobila gombíkovy rodokmeň.

Montessori Kids k tejto téme vymysleli aktivitu, v ktorej sa z vašich detí môžu stať novinári a dozvedieť sa o starých rodičov kopu úplne nových vecí. Môžete si ho stiahnuť v jednom peknom dokumente, vytlačiť a vrhnúť sa na vašich starkých.

Ina v Kalab centre v Bratislave dokonca zažila celý jeden workshop venovaný veciam, ktoré už nie sú dnes bežné: bol tam písací stroj, pečatný vosk a samozrejme bublanina. Tento týždeň v hlavnej úlohe bublania.

Cesta do pravěku cez bruško

Presne tak, mnohým z vás v komentároch na Facebooku a Instagrame sa detstvo strávené u starých rodičov spájalo s bruškom. Na českej strane sa najčastejšie spomínali jahodové knedlíky, na slovenskej zase buchty, halušky a bublanina. U nás doma sme si robili tvarohové gombolce, a keď som si ich zasypala strúhankou opraženou na cukre, mala som pocit, že mám znova päť.

Ina s dievčatami teda vyskúšali s byliniek robiť klasický čajík,  zbojníci sa kŕmili – ako inak – haluškami, Ninnulina si zase pochutnávala na bublanine.

Lusinda sa na svojom omrvinkovom blogu zamerala na chlebík doma poctivo pečený. Z toho článku vôňa chleba priam stúpa, až som sa takmer rozhodla skúsiť doma vyrobiť kvások. Potom som si uvedomila, že už aj tento článok píšem pridlho, a že čakať niekoľko dní na kvások sa asi nepodarí. Avšak na tú jednoduchšiu verziu s droždím sa veru chystám. A úprimne priznávam, že mi postačí, ak ten môj chlebík bude vyzerať iba z osminky tak krásne ako jej.

Katka sa so svojimi štyrmi deťmi tiež točila okolo cukru a starých rodičov. Obrátili to na jeden parádny experiment, pri ktorom budú deti sladké až za ušami a očiská sa im budú otvárať. Čo robia kocky cukru, keď ich zafarbíte? A aká vysoká vie byť cukrová veža? A čo ju zaizoluje?

Babka na rebríku a iné dedkoviny

Tento týždeň bol takisto veľmi zaknižkovaný, nakoniec, o to nám v Prečítanom lete ide najviac. Eda so Zuzanou už tradične pripravili veľmi zaujímavý český výber, v ktorom sa strieda česká klasika s tým najlepším súčasným, a ten Dlouhá punčocha doplnila dvomi skvelými chuťovkami. Klárku ste dokonca mohli vyhrať v tohtotýždňovej súťaži (viac o nej píšeme v úvodnom článku.)

Mimi malá knihomilka pripravila zmes slovensko-česko-anglických titulov, jeden zaujímavejší než druhý. Za všetky vyberáme Prababiččinu pohovku vydavateľstva Meander, ktorá na FB a Instagrame medzi vami veľmi rezonovala, a potom jednu netypickú skladaciu….knihu (?). Na ostatné si musíte kliknúť.

No a čítalo sa naozaj všade. Svoje tipy na knihy postovali Montessori Kids, Ninnulina a aj Zbojníci. No a znovu aj vy na Instagrame. Ďakujeme, že hráte s nami, máme veľmi radi vaše fotky!

Nesmieme zabúdať ani na Orvokki’s blog, ktorý vždy otvára nový týždeň knihami práve pre vás, rodičov. To preto, aby ste sa v pondelok po práci mohli zastaviť rovno v knižnici a zbaliť čo vám len do tašky vojde (v tomto týždni odporúčame hlavne tú o ufrflanom dedkovi).

…a záver

Keď som sa stala mamou, z mojej mamy sa stala úplné iná bytosť. Ja si ju z detstva pamätám neustále multitaskujúcu: švihajúce ihlice v rukách a vždy nejaká kniha na pravej strane. Moje deti po nej ale stále skáču, šteklia ju, a ona im do rytmu spieva. Starí rodičia našich detí občas akoby neboli našimi rodičmi, nezdá sa vám?

Legorent sa hral presne s touto myšlienkou, a vytvoril návod na autíčko s balónovým pohonom. Keď ste nám potom začali do súťaže posielať niektoré fotky vašich starkých, hneď to všetko začalo dávať zmysel. STARÍ rodičia? Ha-ha!

A tu je návod ako spraviť auto na balón. Do toho, starí rodičovia! 

Každopádne, tento týždeň bol celý o najdôležitejších ľuďoch na svete. O tých, s ktorými trávime stále menej času, pretože oni sú tí, ktorí vlastne počkajú, ktorí chápu, ktorí vydržia. A my máme tendenciu zamieňať akútne (pracovné termíny) za dôležité (rodinka a jej členovia).

Kids World pripravili recenziu hry, ktorá to celé vracia k správnemu stredu. Čosi ako kvarteto – no namiesto toho, aby ste ostatných o karty oberali, teraz im budete pomáhať. Fíha. Nie je to niečo, čo by mnohým rodinám urobilo dobre? Zišlo by sa nám to vlastne všetkým, najlepšie v podobe sirupu, trikrát denne tridsať kvapiek.

Tak sa hrajte, spomínajte, listujte, pečte aj po zvyšok tohto leta. Spolu so mnou si trikrát denne tridsať kvapiek pripomínajte, že akútne a dôležité sú dve odlišné kategórie. A vidíme sa v týždni o rukách, priatelia.


___

Úvodná foto: jdbradway Flickr via Compfight cc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *