Čo čítať a skúmať v týždni O rastlinách (súťaž uzavretá)

Vitajte v druhom týždni Prečítaného leta. Bude o rastlinách a o všetkej hávedi, ktorá k rastlinstvu patrí. Pamätajte, že Prečítané leto sme vymysleli, aby sa hlavičky našich detí vyhli Prázdninovému útlmu, aby ostali v strehu a aby sa ľahko a tvorivo učili veľa nových vecí.

Aké rastlinkové knihy si môžete ešte prečítať?

V tomto týždni patria medzi naše hlavné odporúčania pre drobcov knižočky Prečo nekvitneš? a Danka a Janka (príbeh Ako rastie tráva). To prvé je vtipný príbeh mladej slovenskej ilustrátorky, to druhé klasika v čerstvej reedícii do vrecka.

Ak by ste na tieto dve knižky nemali šťastie (a Danku s Jankou odporúčame zháňať a zháňať), obráťte svoju pozornosť trebárs na klasiku akou sú Krtko a nohavičky, na Sofiu a tekvičku (vtipný príbeh vydavateľstva Verbarium), či na hlbokú a nežnú obrázkovú knihu Ptáček a lev.

Starším zase odporúčame Včely a Bylinky malej čarodejnice. Včely sú samozrejme o včelách a nie o rastlinách, ale keďže pre deti od piatich rokov sme už hladali knihy, ktoré by ich nútili uvažovať, zvolili sme práve túto. Nakoniec, včely a rastliny k sebe jednoznačne patria.

Okrem Včiel sa ale môžete obrátiť aj na Zorničku od Zuzky Štelbaskej, na prekrásny Rostlinopis vydavateľstva Baobab či rovnako pôsobivú Hravouku od Běžílišky. Je tu tiež poklad Jiřího Trnku Záhrada alebo Dahlovka Jakub a obrovská broskyňa (mladším deťom preskočte dramatický úvod a zamerajte sa už len na dobrodružné cestovanie). V žiadnom prípade však neobíďte obrázkovú knihu Kytičky z ulice (jej recenziu si môžete prečítať u Malého pampúcha tuto).

Deckám od dvanásť vyššie (až po 99) z každej strany odporúčame Tobiáša Lolnessa, vyše päťstostranovú buchlu, ktorú som v minuloročnom rastlinkovom týždni prečítala za 24 hodín (je to také dobré čítanie, že moja rodina nemala obed).

No a najmenším deťom sa znovu bude dobre hodiť ka či Farma zo série Minipédie.

 

Ako môžete zmeniť farbu kvetiny? (a súťaž)

Naozaj môžete zmeniť farbu kvetiny, ktorá vám doma kvitne vo váze. Nepovieme viac – tento pokus a pozorovanie si doma musíte vyskúšať. Určite foťte! Alebo ak ste technicky zdatní, urobte timelapse.

Pozor – jednu z fotografií vašich pozorovaní odmeníme. Do tejto témy máme pre vás parádny rozkres kvetiny z filcu, ktorý pre vás vyrobila veľmi šikovná mamina z blogu/sashe obchodíku Mum made homeschool.

UPDATE: víťazkou pre tento týždeň Prečítaného leta je Romana H., 
ktorá nás sleduje a bohato reportuje hlavne na Instagrame. 
Blahoželáme!

Vaše matematické zadanie nájdete takisto v prílohe. A znovu sa uistíte, že netreba žiadnu veľkú vedu, stačí mať len otvorené oči. Presne tak sa naše deti učia najviac – vďaka otvoreným očiam.

👉 Matiku a pokusy nájdete na tomto linku. Klikajte. 👈

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *