Je tu leto! (sumár 1. týždňa o prázdninách)

Ahojte. Hlási sa Viki z OZ Čítajme si spolu, jedna z dvoch hláv za Prečítaným letom. Budeme sa tu stretávať počas celého leta. Stane sa tak deväťkrát, aby ste dostali jeden poriadny hustý vývar všetkého čo sa udialo v jednotlivých týždňoch.

Tento sumár o prázdninách píšem príznačne z dovolenky. Nie je to len tak hocičo – je to prvýkrát čo sme od narodenia našich detí vyrazili niekam dlhšie než na tri noci. Internet je tu rovnako prázndninový. Plynie v malebnom dovolenkom tempe rýchlosťou jeden načítaný instagramový post za dvanásť-osemnásť pokusov o reload, pravdaže, ak stojím na správnom mieste v správnom čase zhruba desať minút po osprchovaní, aby bolo moje telo optimálnym vodičom. Všetko je teda tak ako má byť, je to skutočne oddychový čas. Aj olovrant v tráve sme už mali.

Čo je ale dôležitejšie, prvý týždeň nového Prečítaného leta je za nami! A veruže naši blogeri prvých sedem dní z verzie 2017 poriadne roztočili. Hlavnou témou boli prázdniny, a to znamená cestovanie, pláž, komáre a….zmrzku!

Zmrzlina kam len oko dovidí

No ale naozaj, už aj Abraham Lincoln sa svojho času vyjadril, že deväťdesiat percent slovenských matiek malých detí bude v lete vyrábať zmrzlinu. Hľa! Lusinda z blogu Do poslednej omrvinky, ktorá má v tomto roku na starosti všetku kuchynskú matematiku a ktorá zo zásady píše o využívaní zvyškov a nedojedencov našla v zásobách nepoužité Salko ešte z veľkonočného obdobia. Tak vyčarovala s deťmi vanilkovú ako sa patrí. Súdiac podľa komentárov na Facebooku inšpirovala viaceré mamy, a svoje šťastné konce tak konečne uzrelo viacero vianočných plechoviek Salka.

Nanuky ovocné domáce s príchuťami sa vyrábali aj u Adamkov. Tak isto aj u Katky v jej domškoláckej svorke, no a tam sa na ne prosímpekne použila soľ a rukavice. Skutočne – aj s fyzikálnym vysvetlením.

Najneobyčajnejšiu zmrzku vám ale ponúkli u zbojníkov. Videli ste? Vlnenú, ideálnu na zapálené hrdlá.

Zmrzlina sa pochopiteľne ocitla vo všelijakých hrách a letných blbinkách. Je to tá najlogickejšia vec, ktorá sa mohla stať – na počítanie, odčítanie a rátanie sú kopčeky veľmi motivujúce. Detaily nájdete vo všetkých spomínaných blogoch.

Mimi vytiahla na svetlo sveta úplne parádnu zmrzlinovú knihu z rúk japonskej autorky Naoshi. Vo svojom reporte píše, že Naoshi tvorí pomocou farebného piesku, výsledkom čoho sú zvláštne zrnité a retro ilustácie. Táto kniha o zmrzlinovom mužikovi je naozaj čosi neobyčajné.

Klokani sa zase vrátili ku Dagmar Urbánkovej a jej Zmrzline a ku letným mumínkom. Pochopiteľne sa v niekoľkých variáciách objavila aj Špinuška so svojim už takmer klasickým “Kcem nanuk!”

Všetky možné letné cesty

Prázdniny znamenajú aj ísť na miesta, ktoré pre nás nie sú bežné. Napríklad na obľúbené miesto v Slovenskom raji, kam zvyčajne zájdeme z Košíc iba na otočku. Teraz sme tu celučký týždeň až do soboty, a knihy pre deťmi cestovali v osobitnej taške, pretože sa nikam inam poriadne ehm ehm nezmestila.

Avšak cestovanie s deťmi nemusí byť len o diaľkach, ako vo svojom fotoreporte o jednodňovej ceste do Trnavy ukázala Ninnulina. Jej sprievodcom sa stalo výborné české leporelo ilustrované Máriou Nerádovou Kudy teče řeka. Deťom stačí naozaj málo: zmrzka a knižka, a ku tomu jeden síce spotený, no stále pokojný rodič.

Dagmar v týchto cestovateľských súvislostiach pripravila nesmierne praktický článok o základnom tvorivom balíčku na cesty, pričom doň zbalila aspoň kilo zdravého rozumu. Na cesty vás vybavila aj Naďa a Montessori Kids s jej fantastickou hrou na vyplnenie cestovacieho času (všetko si viete stiahnuť u nej z blogu). O spokojné prežitie cestovania sa postaral aj Legorent s tromi superjednoduchými a superefektnými nápadmi na využitie Lego kociek.

Nad cestovaním sa zamyslel aj Rasťo na svojom kanáli Matika za 3 minúty. Vymyslel k tomu záhadu, ktorá starších súrodencov a rodičov veruže spomalí. Rasťo učí matematiku na gymnáziu C.S.Lewisa v Bratislave. Ak si pozriete hoci len jedno z jeho videí, uvidíte, že takéhoto matikára ste vždy chceli.

Moře namodřalé

Nina so svojimi deťmi na palube docestovala až do Čiernej hory, kde priamo na pláži vytiahla Montessori aktivity pro děti. Vraj nestihla ani dočítať popis, a jej syn ju už zasypal plážovým materiálom. Nina sa na svojom blogu venuje hlavne cestovaniu s deťmi, a myslím, že pre vás v mnohom bude povzbudením. Takisto si s deťmi vyrobila aj jednoduché more v plastovej fľaši, čo sa v mnohom podobá zadaniu, ktoré ste v rámci našich pokusov pre deti dostali aj vy. Mali ste sa zamerať na olejové škvrny, ktoré sa na mori môžu vyskytnúť. Ako vám to šlo? Kids World tému mora zase rozvinul recenziou zaujímavého nie-celkom-pexesa Memo Tropico.

 

Čo ešte je leto?

Leto sú aj komáre, ktoré si s láskou pesujú u klokanov, a leto sú tiež spomienky, ktoré vytvárame teraz. Ina so svojimi dvomi dievčatami a Vrzuza so svojimi dva a pol chlapcami sa podujali cez leto postupne tvoriť spomienkovú knihu. Nechajte sa inšpirovať aj vy, aby vám čosi po celom tomto lete zostalo – aj keď by to mal byť iba jednoduchý letný kalendár, ktorý pre vás zase pripravila teta Veronika.

No a leto sú aj tie zvláštne momenty, kedy sa vlastne nič nestalo a predsa v nás zostávajú. Chuť Lima, napríklad. Spomínate? Alebo kŕmenie kozičiek šupkami z melónu. Bolo to v Juhoslávii, mala som osem rokov a asfalt bol veľmi horúci. O čomsi podobnom Miriam z blogu Osem rúk doma napísala pieseň. Miriam je huslistka, hudobníčka kažým svojim pórom. Je ešte aj trojmama, a mnohým veciam rozumie ako nikto iný. Tá jej pieseň je presne taká – o letách, ktoré boli. Máte k nej aj knižočku s ilustráciami na dovyfarebenie a notový zápis pre letné večery na balkóne s pohárom červeného.

Slovká na záver

V pondelok 17. júla vás v košickom Litparku čakáme na ďalšej dielni Prečítaného leta. Tentokrát s Legorentom, budete oči otvárať.

Obnovili sme tiež rodičovskú skupinu Prečítaného letaPrídite, čakáme vás tam s vašimi fotkami, knihami, s vami celými.

Čítajte si veľa. Prečítané leto je síce pre hlavičky našich detí, ale ich svet baví iba ak baví nás. Barbora má pre vás každý týždeň brilantné odporúčania, neprestávajte rásť.

A viete ešte čo? Strkajte sa deťom do každej fotky. Mamy sa zvyknú fotiť nerady, lebo boky, tričko, odrastené vlasy, samé nezmysly. Však je to zvyčajne tak? Tatovia a deti sú všade. Mamy zvyknú držať ten fotoaparát. No jedného dňa po nás ostanú len fotky – tak sa snažte, aby ste na nich boli.

Majte krásny týždeň. Vidíme sa v týždni o rastlinách.Titulná foto: Isla Sandía Flickr via Compfight cc

2 Replies to “Je tu leto! (sumár 1. týždňa o prázdninách)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *