Spatřil jsem kometu…(sumár 5. týždňa o tme)

Týždeň O tme nás definitívne preniesol do druhej polovice leta. V auguste sa zvykne trochu zhoršiť počasie. Je síce menej horúco, no o to viac treba občas zostať doma. V takom prípade siahnite do ktoréhokoľvek z našich sumárov Prečítaného leta – nájdete v nich nápady na hry vnútri, ktoré vám vystačia snáď aj na celý mesiac.
Bude to rovnako aj v tomto týždni. Téma tmy vytriasla z našich blogerov ich tajné zásoby kreativity a tiež veľkú dávku domácej pohody.

Čítalo sa, a čítalo sa v tme

Prečítané leto je predovšetkým o tom, aby naše deti dostávali počas leta poriadnu dávku dobrej detskej knihy. V tomto týždni sa objavovali neuveriteľné poklady. Zuzana Vrz pomedzi české tituly vniesla aj slovenskú Kresbu, čo ožila, moju osobnú srdcovku. Klokánci takisto vyniesli na svetlo vynikajúce kúsky (napríklad Kanafáska), dokonca si ich museli sami s baterkou hľadať na dvore. No a kníhkupectvo Dlouhá punčocha svoj výber doplnilo aj kúskami medzinárodnými. Z ich výberu vyťahujeme Mimi a Lízu, tá nás potešila špeciálne. Nezdá sa vám na nej niečo zvláštne? Je v češtine!

Tmovú zbierku výborne doplnila aj Zdenka so svojou mini knihomilkou, keď si medzi knihy tohto týždňa nečakane vybrali aj pána Guľôčku. Po spoločnom čítaní si zašli k pánovi Tulletovi a vyskúšali aké je to čítať so zavretými očami. Láskavý nápad, spojený s nevidiacimi, ktorý sa v tomto týždni opakoval nieľkokrát.

Treba povedať, že Pampúch v súvislosti s nevidiacimi a témou o tme tiež vytiahol ťažký kaliber, The Black Book of Colors. Je to prazvláštna kniha, ktorá sa zameriava hlavne na hmat, a chce vám ukázať svet z pohľadu nevidiacich.

Avšak tmy máte, milí naši, plné police. A tak sa stalo, že Adamkovia sa nám pomedzi sviečky predviedli s výbornou svojtkovinou Co sa děje v noci, a Deti na palube zase so Svojtka sériou Posviť si na to! – no a uznajte, že jedno je lepšie ako druhé. Je to tak, Svojtka vie ako na to.

Nie je však ešte knižkám koniec! O tme sa čítalo aj u Ninnuliny vo veľmi vydarenej posúvacej knižke vydavateľstva Albatros Už sa nebojím tmy pre deti okolo dvoch-troch rokov. Stojí na zaujímavej myšlienke, že veci v tme vyzerajú inak, no ak ich osvetlíme, zistíme, že na nich nie je vlastne nič strašidelné. Nadine Montessori Kids zase siahli po trojjazyčnom výbere pre trošku staršie deti (The Moon Seems to Change vyzerá skvele, pozrite do ich pôvodného článku), no a Mirkina domškolácka kopa je pre deti ešte trochu staršie. Avšak jedna zbierka lepšia ako druhá.
No a samozrejme je tu ešte aj Orvokkis blog s naozaj skvelým výberom pre rodičov. Barbora pre vás počas celého leta vyberá to najlepšie z dospeláckej knižnice.

Hralo sa s tieňmi a dotykom

Od nočného čítania je už iba na skok ku tieňovému divadlu. Kto by odolal? Hralo sa u Adamkov ako pokračovanie im dobre známej rozprávky s obrázkami, ktoré si vopred vystrihli a vymaľovali. Deti na palube sa zase vyšantili s nočnou kreatívnou sadou Ani muk (veľmi odporúčame!). No a u Mirky sa zase predvádzali penové zvieratká – a keďže sa im hra s tieňmi zapáčila, dostali ešte jednu v strede slnkom zaliateho dňa. Aj to sa dá.

Kids World pre tento týždeň pripravil recenziu zaujímavej hry pre deti okolo troch rokov Tactilo Loco. Ide vlastne o loto, no potom čo si dietko na rulete vytočí niektorý z možných povrchov (vlna, plast, drsný povrch, a podobne) musí siahnuť do vrecúška a hmatom rozoznať zvieratko, ktorého kartička ma rovnaký povrch. Táto hra určite dokáže zaujať aj menšie deti, aj keď s menším zjednodušením.

V noci sa chodilo po svete

Ale naozaj. Naše blogerské mamuše pripravili svojim deťom nočné dobrodružstvá (aj keď niektoré deti ich teda spokojne prespali, že, Adamko? 🙂 ) Montessori Kids na tento týždeň vyrobila pre vás všetkých pomôcku, vďaka ktorej sa z nočnej prechádzky stane jedna parádna hľadačka. Deti vás budú milovať! Ak by ste ju aj nechceli použiť v noci, bude sa vám hodiť na dlhšie túry alebo cesty autom. Pozrite sa ku Nadi na jej blog, je to jednoduchý a efektný nápad.  
Na nočnú prechádzku sa vybrali aj zbojníci, aj keď z toho nemáme žiaden záznam, no a Klokani. Písala som vyššie, že si v noci s baterkami museli nájsť knižky na čítanie. Keď sa im to podarilo, sadli si pod orech a hviezdne nebo, a čítali si, rozprávali sa o vesmíre ako iba deti vedia, a potom….a potom, priatelia…potom si šli zaplávať!!! Toto je v mojom poňatí rodičovský trik v hodnote výletu na Maledivy.

V noci je na nebi nočná obloha

A tak sa o ňu pokúsili zbojníci pomocou alobalu a trblietok, a potom si vzali na pomoc fosforeskujúce farby (čože??), aby im vznikla hviezdna obloha vo fľaši.

Mirkine deti v noci najviac upútali svetlušky, a tak si doma z priesvitov vyrobili vlastné. Montessori Kids sa zase zamerali na fázy mesiaca. Pripravili k tomu veľmi dobrý materiál na stiahnutie, a navyše vám vedia vysvetliť mesačné fázy na Oreo keksíkoch. Toto vážne stojí za pozretie. No a Deti na palube boli v planetáriu!

Pre mňa osobne bolo ale vrcholom celého týždňa video, ktoré vypustila Matika za 3 minúty. Rasťo v ňom chce overiť ako je to s tým západom slnka. Ale lezie pritom na továrenský komín nad Bratislavou! Tomu ja vravím oddanosť povolaniu (učiteľa matematiky).

V tme je tma ako vo vreci

Ina svojim deťom dopriala tmavú komoru. Spomínate ešte čo to je? To je to miesto, kde sa vyvolávajú fotografie, ktoré potom založíte do fotoalbumu a najbližších päťdesiat rokov sa na nich smejete. Ina teda s deťmi teda vyfotila celý jeden old-school film, a potom sa zavreli v tmavej komore.
Vravíte, že je to pekný nápad, no už nemáte klasický foťák? Legorent sa o vás postará, vymyslel totiž skutočný funkčný fotoaparát z Lego kociek.

Záver

Ina sa vo svojom článku pýta:
Viete niekto, čo vlastne tá tma je?
Výborná téma na večerné rozhovory, neverila som aká kľukatá a nekonečná môže byť!

Tak aj my veríme, že ste sa kľukatili a nekonečnili, ale hlavne, že ste si tento týždeň s deťmi poriadne užili. Nakoniec, o to nám ide najviac, mať na ne čas trochu inak než cez rok. Napíšte nám do komentárov, čo zaujímavé sa dialo u vás.

Vidíme sa v týždni o pečení! Hlavne Přiměřeně.


___

Photo Credit: 藍川芥 aikawake Flickr via Compfight cc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *