Čo čítať a skúmať v týždni O vode (a súťaž)

Pozdravujeme vás, všetky Ariely a doktorovia Mráčkovia. Téma o vode bola vašou top v minulom roku, takže veríme, že si to riadne užijete aj teraz.

Súťažíme aj v tomto týždni. Čaká na vás Pohádka o rybitince, poetická hravá kniha o tom ako malá rybitinka ide zachrániť Obří moře. Do súťaže ju venovalo kníhkupectvo Dlouhá punčocha, ktoré nám v každom týždni Prečítaného leta dáva skvelé tipy na čítanie. Do súťaže sa zapojíte jednoducho: spýtate sa vášho dietka, prečo sa rado čvachtá vo vani / v mláke / v mori, kdekoľvek.  A potom nám napíšte jeho odpoveď buď do komentárov na FB Prečítaného leta (tuto je link priamo na FB post o súťaži) alebo do komentára k tomuto článku nižšie. 

Čaká na vás rybitinka.

Čo si čítať v tomto týždni

Najmenším sme odporúčali Dobré ráno, pramienok, láskavú báseň o tom, ako sa z kvapky stane more, a takisto Cestu domov od Alice Raticovej o tučniakovi, ktorý sa rozhodne precestovať svet. Vody je ale v každej detskej knihe dosť. Máte k dispozícii klasického Krtka a potopu, tiež Lilu a rybku o lienke, ktorá v rozbúrenom mori potrebuje zachrániť. Buvik v minulom roku vydal cestovateľský príbeh s miernym ekonádychom Ako sa medvedík stratil a ako sa našiel (a vedľajšiu úlohu v ňom zohráva partia prístavných mačiek), no a je tu samozrejme aj výborný Petr Horáček a jeho Puffin Peter, prípadne česká verzia Papuchalk Petr. Na Petra Horáčka v slovenčine si ešte musíme počkať. Najmenší môžu rátať kačičky v jazierku spolu s Miffy v leporele Počítajme s MiffyStarších v tomto týždni čaká buď Povodeň u Muminovcov alebo Až raz budem námorný kapitán. Avšak znovu toho máte na výber omnoho omnoho viac. Úplne očividnou voľbou sú Hlbokomorské rozprávky, a povedľa nich napríklad Filipko, Pipi v Tichomorí alebo ostrovná časť zo série Slávnej 5, Slávna 5 opäť na ostrove.

Ako sa dá v tomto týždni hrať

V tomto týždni máme pre vás znovu dve jednoduché úlohy.

꠸ Skúste maľovať ľadovými kockami. Vodovkami zafarbite vodu, nechajte ju zmraziť v tvorítku na ľad a môžete sa pustiť do toho.
꠸ Zájdite si k najbližšiemu potoku, rieke či mláke. Nájdete ich skrytých obyvateľov? Vyčistite brehy, pozbierajte odpadky.

Takže kde sa budú vaše deti močiť tento týždeň? A prečo to majú rady? Odpovede nám môžete písať do komentárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *