Cukrík, koláč, biela káva… (sumár 6. týždňa o pečení)

 

Tento týždeň Prečítaného leta patril téme pečenia. Je to vďačná téma: nad ňou sa stretávajú spomienky z detstva rodičov, silné zážitký detí, a v závere si všetci pochutnajú pri stole. A tak to bolo aj v tomto šiestom týždni, ktorý je už pre nás na druhej strane leta. Stále si s deťmi čítame a hráme sa, a stále bojujeme proti Prázndninovému útlmu. Chceme, aby sa deti vracali späť do septembra aktívne a s celým batohom dobrých letných chvíľ. O tom je Prečítané leto.

Čítali sa knihy, a zďaleka nie iba kuchárske

Je to tak, spočiatku sa nám zdalo, že pečenie budeme musieť v knihách hľadať pod lupou. Avšak veľmi rýchlo sa ukázalo, že to tak zďaleka nie je. Príbehy sú plné pečenia, ukázalo sa hneď vo výbere kníhkupectva Dlouhá punčocha. Keď som v ňom zazrela Koblížka, rozosmiala som sa. Nakoniec, veď aj vajce na vandrovke sa vlastne v závere upieklo! Nenechajte si ujsť The Secret Lives of Princesses, knižku pre trochu staršie deti o tajnej stránke života princezien.

Naše české blogerky Zuzana s Edou takisto priniesli tipy na skvelé knihy. Klokani už majú dokonca českú novinku Na svačinu přišel tigr, čo je známa svetová klasika. Píšu, že ju dokonca vzali na čítanie do ich komunitnej škôlky, a z fotiek sa zdá, že si ju naozaj užili.

Tých kníh o pečení je nakoniec naozajstná kopa, ukázalo sa. Chlebová lhota a Jak zvířátka pekla koláče sa objavili nielen u českých dievčat, ale aj u Mimi malej knihomilky. Darmo, ak kniha stojí za to, je vlastne jedno v akom je jazyku. A čakať na preklad do slovenčiny by znamenalo nespoznať mnohé krásne kusy. Svojou kôpkou prispeli aj Zbojníci. Montessori Kids si čítali o olovrante zo série Montessori knižočiek, a Nina sa s dievčatami ubytovala v martinusáckom kresle na Obchodnej, kde na striedačku pojedali koláčiky a skvelé príbehy o Špinuške. Krásne knihy si čítala aj Mirka s dievčatami. Priateľstvo plné koláčikov ich chytilo tak veľmi, že ho prečítali bez zastavenia a nakoniec si upiekli chlebík.

 

Svojou trochou múky do mlynu pochopiteľne prispela aj Barbora z Orvokki blogu odporúčaniami pre dospelých. Uznajte, že tieto fotky (a knihy) sú na zjedenie. Na zjedenie!

Piekli sa samé chutné veci

Týždeň o pečení celkom neprekvapio zaviedol deti a rodičov do kuchyne. V to sme dúfali. Počas pečenia sa tvoria spomienky, všetci sú si bližšie, dokonca sa pri tom učí základná matematika, ktorá vonia a dá sa nakoniec zjesť. Kto by si nepochutnal?

A tak pozrite: poctivý kváskový chlebík sa umiesil u Mirkiných dievčat, Adamko si piekol vlastné číselné keksíky, aby mohol dobre osláviť narodeniny, a zbojníci sa pustili do palaciniek. Ich mamina Lenka sa priznala, že pečie jedine v sebaobrane, a toto sa vraj zdalo ako bezpečné riešenie. A aké chutné! (Skúsili aj bublaninu, a veru nevyzerá, že by sa niekomu chystala ublížiť, tak ktovie či Lenka vlastne nie je Michelin kuchárka v utajení).

Piekla sa aj autopizza (ako inak, u Adamkov), domáci chlebík s orieškovou nutellou (mňam!) u Zuzany, a piekli sa aj jabĺčka u Klokánkov.

Ina s deťmi skúsila makové mlieko!

Piekol sa plast!

Ale aby bolo jasné, Prečítané leto je hlavne o tvorivosti, o tom, že sa púšťame nevychodenými cestami. Nakoniec, ako inak zažijeme niečo nové? A toto sú síce inpširatívne slová, ale….predsa len. Spájať ocot a mlieko, a dúfať, že vám z neho vyrastie plast? Akokoľvek čudne to znie, je to tak. Na vlastné oči sa o tom presvedčíte u Katky, a je veľká šanca, že to decká budú hneď chcieť skúšať.

Pečenie plastov sa nekončí. Totiž Kids World v tomto týždni recenzoval perfektný plastový Djeco balíček, ktorý najprv vyfarbíte, potom….upečiete (ale naozaj), a potom z neho máte prívesok. Bižutéria v štýle MacGyver. (Musím povedať, že my sme mali doma rovnakú sadu, avšak namiesto príveskov to boli indiáni. Kým sa vyhrievali v rúre, syn ani nedýchal, nalepený na sklo pozoroval ako sa mu zmenšujú pred očami.) Túto hru jednoznačne odporúčame!

 

…a iné materiály.

A pieklo sa kadečo ďalšie. Legorent napríklad vyrábal Lego koláčiky z plastelíny. U Adamkov sa okrem iného piekli mapy. Mapy? Áno, mapy. Zuzanini škriatkovia vyrábali moduritové nanuky a koláče, a Montessori Kids zase poctivé filcové muffiny tak ako ich máme radi.

Nina z Montessori Kids navyše pre vás pripravila takéto tieňové pexeso, ktoré si môžete z jej článku stiahnuť, vytlačiť, možno aj zalaminovať a potom sa hrať. Menšie deti to môžu používať iba na jednoduché priraďovanie, staršie už ako pexeso so zapojením pamäti. 

Je to tak. Keď našim deťom dovolíme tráviť s nami čas v kuchyni aj so všetkým neporiadkom, múkou až v spálni a rozliatym mliekom, učíme ich vážiť si svoju prácu. A tak aj Ine a dievčatám v tomto týždni pribudla ďalšia stránka ich letného leporelo projektu, ktorý im ostane aj keď už plnou silou udrie september.

Najbláznivejší nápad týždňa

Ešte jednu vec musíme spomenúť v tomto týždni, a je skutočne bláznivejšia ako ocot s mliekom, z ktorého vám vznikne plast. Je to Legomechanizmus, ktorý vám bude dávkovať cukríky. Neveríte? Pozerajte.

Nuž tak. 🙂

Majte sa dobre. Vidíme sa v týždni o vode!

2 Replies to “Cukrík, koláč, biela káva… (sumár 6. týždňa o pečení)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *